Žiaci ZŠ s MŠ Ondreja Cabana srdečne ďakujú reťazcu Billa (v rámci projektu Billa - dobrý sused) za ovocie - jablko a banán pre všetky deti.
Deti z MŠ i za tekvičky na vyrezávanie.
Ďakujeme! ❤️
Novinky
POĎAKOVANIE
- 19
❤️OKTÓBER - MESIAC ÚCTY K STARŠÍM❤️
Ľudský život predstavuje veľkú knihu a niekedy jedinečný román. Krásne detstvo vystrieda dospelosť a neskôr staroba. Na tvári je občas úsmev a niekedy slzy šťastia a radosti. Október je mesiac úcty k starším. Žiaci 4.A triedy si pripravili pre svojich starých rodičov v rámci vyučovacích hodín rôzne darčeky. Na hodinách slovenského jazyka opisovali svojich starých rodičov, na čítaní vyrobili krásne záložky do kníh a na hodinách výtvarnej výchovy pripravili poďakovanie za ich nesmiernu starostlivosť.
V tomto mesiaci si viac uvedomujeme, že medzi nami žijú ľudia, ktorí sú pre nás zdrojom skúseností. Životné múdrosti a rady odovzdávajú našim mladším generáciám, za ktoré im ďakujeme.
Mgr. Jana Letková9
TVORIVÉ LITERÁRNE AKTIVITY - “Verše pre babičky” (6.B)
Naši šiestaci 6.B dnes počas SJL nahliadli do tajov písania poézie, osvojili si niekoľko krokov, ktoré môžu v budúcnosti pri poetickej literárnej tvorbe využiť…
Pri príležitosti OKTÓBRA - MESIACA ÚCTY K STARŠÍM žiaci v skupinkách vytvorili milé verše venované babičkám. 👵🏻❤️
Pani učiteľka Repková
2
Aktivity v ŠKD
Dnes sme mali v ŠKD tvorivé popoludnie. Keďže mesiac október je mesiac úcty k starším, vyrobili sme z lásky hrnčeky pre starých rodičov.
Všetci dobre vieme, že sa nám nezadržateľne blíži zima, tak sme im do každého hrnčeka pribalili aj bylinkový čajík. Veríme, že babičky a deduškov darček poteší.p. vych. Mrázová
5
Svetový deň jablka v 1.C
V pondelok dňa 21.10. sa v I.C triede uskutočnil integrovaný tematický deň k príležitosti Svetového dňa jablka. Deti počas 4 vyučovacích hodín získavali nové informácie o jablkách - história jabĺk, rôzne odrody, pôvodné slovenské odrody, vznik jabĺk od jadierka po plod, výrobky a produkty z jabĺk. Vyrobili si papierové čelenky, počítali jabĺčkovú matematiku, prepisovali a čítali jabĺčkovú slovenčinu, zaspievali a vypočuli si piesne o jabĺčku. Ochutnávali z piatich dostupných odrôd jabĺk a hlasovali o najkrajšie a najchutnejšie jabĺčko. Samozrejme, najviac sa tešili ochutnávke nápojov, výrobkov a produktov z jabĺk, ktoré pre nich pripravila triedna pani učiteľka v spolupráci s rodičmi. A práve im patrí veľká vďaka nielen za ochotu a spoluprácu, ale i za kreativitu pri pečení a tvorení rôznych maškŕt a dobrôt. Svetový deň jablka bol aj súčasťou projektu Hovorme o jedle, kde v rámci zdravej výživy, ovocia a zeleniny mali deti možnosť viac nahliadnúť do problematiky dnešnej doby a dozvedieť sa o zdravom životnom štýle a stravovacích návykoch. Veď už aj naši predkovia vravievali, že ak si chce človek zdravý a dlhý život zachovať, mal by denne aspoň jedno jabĺčko pojedať. Nuž sme dnes teda pojedali, mnohému sa naučili a zdravie si trošku utužili ;)
Mgr. Lucia Nagyová
23
Slovenský jazyk v 1.A
Šikovníci z 1.A zvládli samohlásky a,i,e,o,u v písanej aj tlačenej forme 💪🏽☺️🏅 Tak si vytvorili písmenkové obrázky, precvičili jemnu motoriku a zopakovali si už naučené písmenká.
Video nájdete na FB našej školy.
Mgr. Sandra Králiková
📚📖III.A v školskej knižnici- milujeme knihy📖📚
V rámci čitateľských aktivít sme s deťmi absolvovali viaceré aktivity- počúvanie audiorozprávok, prezentáciu vlastnej obľúbenej knihy z domácej detskej knižnice i tvorbu záložky do knihy s najobľúbenejším knižným hrdinom. Deti v III. A knihy milujú a je to vidno na ich hlasnom čítaní, či reprodukcii prečítaného textu, čo je obrovská devíza každého žiaka. Radi tiež navštevujú našu školskú knižnicu, kde sme i dnes strávili príjemné a obohacujúce čítanie literatúry pre deti.
Triedna učiteľka
A. Cagáňová23
📩📦 ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY🇸🇰🇨🇿📬
(15. ročník česko-slovenského projektu)
Práve dnes (22.10.2024) sme poslali srdečné pozdravy vo forme záložiek a malých darčekových predmetov zo Základnej školy s materskou školou Ondreja Cabana z Komjatíc do Základní školy a mateřské školy v Havířově.
Zapojili sme sa do 15. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy na tému Od mravca po veľrybu - inšpirujúci svet zvierat. 🦋🐞🐝🐠🦩🦜🐢🕷️
Medzi našou školou a školou z Havířova vznikne pomyselný most, ktorý nás spojí aspoň myšlienkami a ilustráciami zobrazenými na záložkách. ✏️🔖
Táto aktivita mala za cieľ podporiť čítanie u našich žiakov, podporiť rozvoj kreativity a rozvoj výtvarného zobrazenia literárneho diela a vytvoriť DARČEK🎁 v podobe záložky pre zatiaľ neznámeho kamaráta z partnerskej školy.Aktivitu sme realizovali na hodinách SJL a VYV s pani učiteľkou Mgr. Nadeždou Gallovou na 2. st. ZŠ s mladšími žiakmi. Vytvorili a poslali sme 60 záložiek.
Podľa slov pani učiteľky Mgr. Gallovej: “Do projektu sa žiaci druhého stupňa zapojili s veľkou chuťou, a to na hodinách výtvarnej výchovy. Využívali sme pri tom rozličné techniky, a to maľbu, kolorovanú perokresbu, koláž, otláčanie... Niektorí nezabudli pripísať i milé citáty o knihách. Práca sa nám vydarila. Pevne veríme, že deti v Havířově potešia.”
Verím, že sme týmto spôsobom podporili literárne zručnosti našich žiakov a rozvinuli ich záujem o knihy, kreativitu a ilustrátorské schopnosti. Vedeniu našej školy ďakujeme za podporu.
Veľmi sa tešíme na záložky, ktoré vytvorili žiaci v českej škole pre tých našich… 😊
Mgr. Nadežda Gallová a PaedDr. Lucia Repková
iBobor - registrácia
PREVENTÍVNE AKTIVITY
Dňa 18.10.2024 absolvovali naši žiaci 6.-9. ročníkov preventívne aktivity zamerané na prevenciu kriminality.
Preventívne aktivity viedli zamestnanci Informačnej kancelárie pre obete trestných činov, ktorí patria pod oddelenie koordinácie a programov prevencie kriminality | odbor prevencie kriminality | Ministerstvo vnútra SR.
📚📕💻VYHODNOTENIE ŠKOLSKÉHO KOLA OLYMPIÁDY ZO SJL🇸🇰
Dňa 11.10.2024 sa v našej škole konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Po vyhodnotení a zverejnení oficiálnych výsledkov je poradie víťazov nasledovné:
🥇1. miesto Petra Fridrichová, 9.B
🥈2. miesto Laura Terézia Čatlošová, 9.B
🥉3. miesto Mia Pizúrová, 9.A🏅4. miesto všetci ostatní:
8.A Laura Szikorová
8.B Michal Bálint, Kristína Galliková, Perta Halásová, Peter Jaššo, Vivien Maštalírová, Tímea Trstenovičová, Jakub Uhrík, Tatiana Vanková.
9.A Hana Čerešníková, Ema Gocníková, Bibiana Nováková, Tamara Vanková
9.B Alena PatassyováDňa 13.11.2024 nás v okresnom kole v NZ bude reprezentovať naša Peťka Fridrichová
Všetkým účastníčkom OSJL ďakujeme za účasť a oceňujeme ich snahu venovať sa SJL aj počas ich voľného času a víťazkám srdečne gratulujeme.
Peťke želáme úspech v okresnom kole.O čase a mieste vyhodnotenia olympiády a oceňovania víťazov školského kola OSJL budeme účastníkov informovať už onedlho.
Vaše slovenčinárky 👩🏼🏫👩🏫
PaedDr. Lucia Repková/Mgr. Zuzana Buranská
Jesenné tvorenie v ŠKD III
Prváci a tretiaci si vytvorili svoj jesenný zošit, ozdobili ho tekvicou a dovnútra si nakreslili typické znaky jesene.
Mgr. Sandra Králiková
9
PREVENTÍVNE AKTIVITY
V piatok 18.10.2024 absolvujú naši žiaci 6.-9. ročníkov preventívne aktivity zamerané na prevenciu kriminality.
Preventívne aktivity budú viesť zamestnanci Informačnej kancelárie pre obete trestných činov, ktorí patria pod oddelenie koordinácie a programov prevencie kriminality | odbor prevencie kriminality | Ministerstvo vnútra SR.
1
Hovorme o jedle
Naša škola sa už tradične zapojila do súťaže Hovorme o jedle. Zdravé stravovacie návyky, pitný režim a pohyb sú dôležitou prevenciou civilizačných ochorení ako je obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia.
Žiaci VII. A a VII. B sa zapojili do dennej témy: „Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky“. Na hodinách informatiky spracovali recepty elektronicky. V rámci predmetu technika vytvorili krásne receptáre. Počas občianskej výchovy vytvorili plagát - zdravá desiata. Spoločne všetky pripravené materiály dali na nástenku – Hovorme o jedle.
Žiaci prezentovali plagát - zdravá desiata a informovali spolužiakov o dôležitosti ovocia a zeleniny v potrave. Žiaci si aj zasúťažili a v skupinách vypracovali kvíz - vyznáte sa v zdravej výžive a kvíz - ktoré jedlo je typické pre daný región?
Spolu so svojimi rodičmi pripravili nátierky (cesnaková, rybacia, vajíčková a avokádová), bublanina, lievance, palacinky, mafiny, čokoládové sušienky, moravské koláče, sushi, praclíky, pagáče, langoše, domáce müsly s orechmi a ovocím, čerstvé ovocie a zeleninu... Pripravili si aj mätový čaj. Potraviny pekne naaranžovali na stôl. Všetkým veľmi chutilo.
Žiaci celej školy sa zapojili do súťaže rôznymi aktivitami: príprava zdravej desiatej, deň mlieka, ovocie a zelenina, zdravé stravovanie, chutné maľovanie a pohybové aktivity. Aktivity boli zrealizované v rámci vyučovania, počas ranných kruhov a triednických hodín.
Poďakovanie patrí všetkým žiakom, ktorí sa do súťaže zapojili a tiež pani učiteľkám, ktoré im pomohli pri realizácii všetkých aktivít.
Veľké poďakovanie patrí kváskovej pekárni Krajec, ktorá nám zabezpečila chlieb, bagety, rožky, vianočky, koláče a pagáče. Všetky výrobky z pekárne boli vynikajúce a deťom veľmi chutili. Ďakujeme pánovi Mulinkovi, ktorý nám pečivo priniesol.
Poďakovanie patrí aj rodičom za spoluprácu a pomoc deťom s prípravou jedla.
Tešíme sa na ďalší ročník.
PaedDr. Katarína Hanesová, Mgr. Martin Vanko
43
ERASMUS DAYS
Pri príležitosti osláv „ ERASMUS DAYS“ sme sa so žiakmi deviateho ročníka zúčastnili interaktívneho workshopu pod názvom „ ESCAPE TO PORTUGAL“. Žiaci piateho ročníka bilingválneho štúdia na Obchodnej akadémii V Šuranoch vo svojej prezentácii oboznámili našich žiakov s programom Erasmus +, porozprávali nám ako prebiehal výberový proces a príprava na vycestovanie do zahraničia. Predstavili nám jednotlivé pracoviská a pracovné činnosti a diskutovali o navštívených miestach a zaujímavostiach z danej krajiny. Zoznámili sa s hosťujúcou americkou lektorkou, s ktorou si mohli vyskúšať svoje jazykové zručnosti. V tematickej únikovej hre si zmerali vedomosti s rovesníkmi, museli plniť rôzne úlohy a zbierať indície, aby nakoniec získali zaslúženú odmenu- sladký poklad. Všetky úlohy boli merané časom, v ktorých naši žiaci boli najrýchlejší. Deň sme si užili a dozvedeli sme sa plno zaujímavých informácií.
Ing. Martina Šilhavíková9
Program Zippyho kamaráti (Informácia pre rodičov prvákov)
Milí rodičia prváčikov…
Často si dnes kladieme otázku, ako sa u detí vyvíjajú vlastnosti, schopnosti a zručnosti, ktoré im pomáhajú obstáť v živote. Sú to zručnosti, vďaka ktorým vieme „vychádzať“ sami so sebou a s druhými ľuďmi, vieme zvládať problematické a záťažové situácie. Ako sa dá predísť zlyhaniu vo forme problémového či agresívneho správania, úniku do závislostí na alkohole, drogách, alebo iných látkach/veciach, psychickému zrúteniu? Nácvik týchto potrebných zručností je obsahom programov sociálneho a emocionálneho učenia Zippyho kamaráti, s ktorým sa vaše ratolesti budú oboznamovať počas tohto školského roka. K tomu, aby si jednotlivé spoločenské pravidlá, zručnosti a schopnosti osvojili, im bude pomáhať Zippy – lúčny koník, ktorý je nielen maskotom celého programu, ale i kamarátom, súrodencom, či bútľavou vŕbou každého dieťaťa. Jemu sa budú môcť deti zveriť so svojimi pocitmi šťastia, smútku, radosti, ale i starosti. Program Zippyho kamaráti sa nezameriava na deti so špecifickými problémami alebo ťažkosťami, podporuje emocionálne zdravie všetkých malých detí. Pozostáva zo šiestich modulov a každý modul zo štyroch lekcií: týchto 24 lekcií sa realizuje počas jedného školského roka. Jedná sa o nasledovných šesť modulov (tém): Pocity, Komunikácia, Vzťahy, Riešenie konfliktov, Vysporiadanie sa so zmenou a stratou, Zvládanie nových situácií. Medzi základné princípy programu Zippyho kamaráti patrí, že deti v lekciách hravou formou samy hľadajú možné riešenia bežných situácií. Snažia sa vymyslieť čo najviac možností a potom vybrať tú najvhodnejšiu pre danú situáciu. Pomáhajú si navzájom, radia a podporujú sa. Učiteľ programu je len moderátor a povzbudzuje deti, aby hľadali ďalšie možnosti riešení. Učiteľ deti nevyvoláva, hovorí len to dieťa, ktoré chce. Keď nechce, nemusí dieťa povedať nič. Všetky riešenia však musia spĺňať dve základné pravidlá – musia dieťaťu pomôcť v danej situácii cítiť sa lepšie a zároveň nesmú ublížiť ani jemu, ani nikomu druhému. Program Zippyho kamaráti je akreditovaný Ministerstvom školstva pre učiteľov predprimárneho a primárneho vzdelávania a vychovávateľov.
Zippy
🖋📚🖋🎼Literárny kvíz v piatom ročníku 🎼🖋📚🖋
Dnes sme tematický celok Piesne uzavreli v triedach V.A a V.B netradičným spôsobom- literárnym kvízom. Úvodu hodiny predchádzalo listovanie v mimoriadne vzácnej knihe fotografií Karola Plicku, etnografa, fotografa a režiséra prvého slovenského celovečerného ozvučeného filmu Zem spieva (1939). Tiež mnohé fotografie z knihy K. Plicku z roku 1949 sa viazali práve ku piesňam- trávniciam, uspávankám, rodinným, obradným, ľúbostným ... Druhým knižným sprievodcom nám bola najrozsiahlejšia zbierka ľudových piesní- Národnie spievanky od Jána Kollára. Súťažiace tímy mali názvy viažúce sa ku učivu – Horalovci ( Peter Bella Horal- hymnická Aká si mi krásna / báseň Návrat), Kollárovci (Ján Kollár), folkloristi ( SĽUK, Lúčnica- súčasní propagátori ľudovej piesne), Nosáľovci ( folklorista, choreograf, Lúčnica- Štefan Nosáľ), speváci (Zem spieva- Plicka a súčasný televízny program RTVS viažúci sa na folklór). Kvízom sme sledovali netradičné opakovanie učiva- rozdelenie piesní na ľudové a umelé (zľudovené), žiaci rozlišovali druhy piesní podľa textu, či typickej melódie, v textoch básní nachádzali umelecké prostriedky. Tímové opakovanie a prehlbovanie učiva o najrozšírenejšom druhu básní- ľudových piesňach sa žiakom páčilo. Náročnosť kvízu deti vôbec neodradila, skôr naopak. Už teraz sa tešia na nový, tentokrát si vyžiadali kvíz súťažný, v ktorom by si radi zmerali sily medzi triedami. Takže novú literárnu výzvu už máme.
Mgr. A. Cagáňová27
Jesenné hry a vyrábanie v ŠKD
Jesenné hry a vyrábanie v ŠKD
Pani vych. Mgr. Morvaiová32
📚📕💻ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY ZO SJL🇸🇰
Dňa 11.10.2024 sa v našej základnej škole konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Do súťaže sa zapojilo 17 žiakov a žiačok z 8. a 9. ročníkov, ktoré preukazovali vedomosti a zručnosti v troch náročných častiach - v online didaktickom teste, v transformácii textu a v ústnej časti, v ktorej museli predniesť krátky rečnícky prejav na určenú tému pred odbornou porotou, ktorej súčasťou boli pani riaditeľka Mgr. Marta Gocníková, PaedDr. Lucia Repková a Mgr. Zuzana Buranská.
Naši olympionici:
8.A Laura Szikorová
8.B Michal Bálint, Kristína Galliková, Perta Halásová, Peter Jaššo, Vivien Maštalírová, Tímea Trstenovičová, Jakub Uhrík, Tatiana Vanková.
9.A Hana Čerešníková, Ema Gocníková, Bibiana Nováková, Mia Pizúrová, Tamara Vanková
9.B Laura Terézia Čatlošová, Petra Fridrichová, Alena PatassyováVšetci súťažiaci si zaslúžia náš obdiv za ich šikovnosť, priebojnosť a odhodlanosť reprezentovať seba i svoju triedu. Ďakujeme súťažiacim dievčatám i chlapcom za záujem, za účasť, za prípravu a za ich výkony. 👏
Pani učiteľkám SJL patrí poďakovanie za prípravu svojich žiakov, pani riaditeľke Mgr. Marte Gocníkovej ďakujeme za účasť v porote a nášmu vedeniu za možnosť súťaž realizovať.Výsledky súťaže sa dozvieme o niekoľko dní, po vyhodnotení všetkých častí súťaže.
PaedDr. Lucia Repková a Mgr. Zuzana Buranská
2
KAMARÁTI JABĹČKA🐹
Program podporuje emocionálnu pohodu u detí. Pomáha vybudovať zručnosti na zvládanie zložitých pocitov, ako sú smútok a hnev. Aktivity budú pomáhať zvládať bežné každodenné situácie, získavanie nových priateľov a zvládať veľké a malé zmeny. Žiaci štvrtých ročníkov sa budú každý týždeň zúčastňovať lekcií Kamaráti Jabĺčka, v ktorých budeme podporovať žiakov, aby pracovali spolu, delili sa o nápady a pomáhali si navzájom. Žiakov budeme podporovať, aby vymýšľali vlastné spôsoby zvládania situácií, ktoré spĺňajú dve jednoduché pravidlá: 1. Pomáha mi cítiť sa lepšie. 2. Neublíži to mne, ani nikomu inému. Program sa začne realizovať od novembra v našej základnej škole. Na stránke www.partnershipforchildren.org.uk, v časti pre rodičov, sa nachádza veľa užitočných voľne dostupných zdrojov.
Mgr. Jana Letková, Mgr. Antónia Martinásková, Mgr. Emília Rešetárová