Špeciálny pedagóg
Mgr. Katarína Kovačicová
Konzultačné hodiny pre rodičov:
- podľa vzájomnej dohody
- mailom alebo telefonicky
Konzultačné hodiny pre učiteľov, asistentov a žiakov:
- denne od 8:00 do 13:30 h (iný čas dohodou)
Kontakt: borosovakatarina@gmail.com/ 0910 561 156
Úlohy špeciálneho pedagóga
,,Školský špeciálny pedagóg, účinne pomáha žiakom i rodičom. Vedie žiakov k úspešnému učeniu a zažívaniu úspechu v kolektíve svojich spolužiakov. Motivuje ich, aby prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti.“
Poskytujem špeciálno-pedagogickú pomoc všetkým žiakom školy. Obzvlášť žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorých ťažkosti vo výchove a vzdelávaní vyplývajú zo zdravotného znevýhodnenia – špecifické vývinové poruchy učenia, poruchy správania, poruchy aktivity a pozornosti, narušená komunikačná schopnosť, zmyslové, telesné alebo mentálne postihnutie.
Podieľam sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytujem žiakom individuálne špeciálno-pedagogické, diagnostické, reedukačné služby.
Školský špeciálny pedagóg tvorí súčasť podporného tímu a usmerňuje rozvoj inkluzívneho vzdelávania na škole.
Náplň práce špeciálneho pedagóga
Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Žiaci prichádzajú do učebne na individuálne intervencie podľa vopred stanoveného rozvrhu. Na hodine sa venujem rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili. Pri práci využívam odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s daným zdravotným znevýhodnením. Dôležitú úlohu pri samotnej intervencii tvoria aj rozhovory so žiakmi, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery.
Špeciálny pedagóg metodicky usmerňuje rodičov a učiteľov v oblasti prístupu a komunikácie so žiakmi so ŠVVP a pri vykonávaní cvičení podľa inštrukcií. Snaží sa čo najviac zaangažovať do spolupráce rodičov žiaka, aby sa podieľali na všetkých krokoch v rámci intervencie a niesli spoluzodpovednosť za výsledky spoločného snaženia. Pri svojej práci realizuje aj náčuvy/pozorovania žiakov v ich prirodzenom školskom prostredí t.j. v triede, depistáž žiakov s rizikovým vývinom.
Priestory a pomôcky využívané počas hodín u špeciálneho pedagóga:
Miestnosť špeciálneho pedagóga: vybavená manipulačnými, reedukačnými a kompenzačnými pomôckami.
Pomôcky:
- rozvíjanie motoriky – navliekanie šnúrok, guľočkové labyrinty, drevené hlavolamy, prevliekačky, písanie do piesku, modelovanie – kinetický piesok
- čitateľské tabuľky, didaktické pomôcky (skladačky, dominá, puzzle, pexesá, karty na rozvíjanie jazykových schopností)
- jazyk a reč – obrázkové a metodické materiály na podporu prirodzeného vývinu reči
- logopedické zrkadlo
- PC programy zamerané na reedukáciu VPU a PAP
Špeciálny pedagóg