- Plán práce školy
- Dodatok č. 1 k organizačnému poriadku
- Zmena školského poriadku
- Dodatky ku školskému poriadku
- Školský poriadok
- Školský vzdelávací program
- Pracovný poriadok
- Plán práce školy
- Plán kontrolnej činnosti
- Organizačný poriadok
- Návrh koncepcie rozvoja a riadenia školy
- Štatút školy
- Zriaďovacia listina
- Profil školy
Návrh koncepcie rozvoja a riadenia školy
Návrh koncepcie
rozvoja a riadenia školy
obdobie 2009 - 2011
Predkladateľ: Mgr. Marta Gocníková
„Človek má takú cenu, akú cenu má to, o čo sa snaží“. (Marcus Aurélius)
Návrh koncepcie rozvoja a riadenia školy
V koncepčnom zámere rozvoja a riadenia školy vychádzam z úloh, ktoré sú deklarované v hlavných dokumentoch schválených MŠ SR pre rozvoj školstva. Sú to projekty Milénium a Národný program vzdelávania. Tieto dokumenty sú zamerané na rozvoj a zmeny nielen vo výchovno-vzdelávacom procese, ale aj na zmenu v ekonomickom zabezpečení škôl, v ďalšom vzdelávaní a kariérnom postupe pedagogických zamestnancov, ktoré boli aj základom pre zákon o výchove a vzdelávaní a nové postavenie učiteľa v spoločnosti ako verejného činiteľa. V uvedených dokumentoch sa predpokladá úplná transformácia školstva, celková zmena filozofie výchovy a vzdelávania.
Koncepcia vychádza z očakávaných požiadaviek a potrieb blízkej a vzdialenejšej budúcnosti, je reakciou na existujúci stav školstva. Dotýka sa širokej verejnosti, má teda predstavovať určité nasmerovanie, aby sa všetci zainteresovaní uberali približne rovnakým smerom.
Ide predovšetkým o :
Zmenu filozofie školy- direktívnu školu premeniť na školu humánnu a kreatívnu, otvorenú, priateľskú
Kurikulárnu transformáciu- zmena osnov- tvorba ISCED 0,1,2,
Zmenu prípravy učiteľov-kreditný systém, celoživotné vzdelávanie, kontinuálne vzdelávanie
Zmenu systému riadenia škôl- moderné metódy riadenia, delegovanie právomocí, participácia na rozhodovaní.
Modernými metódami riadenia využiť silné stránky školy na vybudovanie modernej školy rodinného typu. Demokratickým riadením ju budovať v smere zvyšovania kvality ponuky tak, aby sa stala centrom vzdelávania, kultúry a športu pre celú komunitu obce a blízkeho okolia. Výsledkom je dosiahnuť naplnenie cieľa výchovy a vzdelávania, ktorým je plne rozvinutá osobnosť žiaka, ktorá je autentická, s potrebnou mierou mnohostrannosti, harmonicky rozvinutá, ktorá sa slobodne a zodpovedne sebarealizuje v tvorivej aktivite a úspešne sa uplatní v ďalšom živote. K tomuto cieľu chcem dôjsť kvalitným vzdelávaním žiakov v zmysle rozvíjania systémom tvorivo- humanistickej výchovy zameranej na osobnostný a sociálny rozvoj žiaka v zmysle tradičných pozitívnych hodnôt /dobro, pravda, spravodlivosť.../, a pestovaním pozitívnych vzájomných vzťahov medzi subjektmi výchovy a vzdelávania.
K efektívnemu riadeniu školy je nevyhnutné získať aktívnu, efektívnu a účinnú podporu zriaďovateľa, rady školy, rodičov, sociálnych partnerov školy, podporných a nápomocných orgánov a inštitúcií, policajného zboru a tiež vytvoriť prostredie participácie a spoluúčasti na výchove, vzdelávaní a riadení.
Dôležitý význam pre rôzne úrovne riadenia majú tiež poradcovia a poradné orgány (výchovný poradca, metodické združenie, predmetové komisie, špeciálny pedagóg, logopéd, školský psychológ, protidrogový poradca, kariérový poradca, školský lekár), ale aj inštitúcie, akými sú pedagogicko-psychologické poradne, metodicko-pedagogické centrá, centrá prevencie, centrá voľného času, špeciálno-pedagogické poradne, logopedické a lekárske služby, ale aj školy v prírode, školské výpočtové strediská, rozličné združenia a nadácie, pracovníci tretieho sektoru.
Na efektívnu spoluprácu s výchovnými poradcami stredných škôl je potrebné vytvoriť metodické združenie triednych učiteľov pod gesciou výchovného poradcu.
Hlavnými líniovými prvkami určovania riadenia základnej školy sú strategické ciele zriaďovateľa, ktoré sa musia premietnuť do všetkých procesov v duchu platných právnych noriem.
Vízia školy
Strategické ciele školy:
1. Rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov podľa ŠVP ISCED0, ISCED 1 a ISCED 2.
2. Sú to kompetencie učebné, na riešenie problémov, komunikačné, personálne, sociálne, občianske, pracovné a podnikateľské, matematické, informačné, čitateľské .
3. Stotožniť sa s hodnotovou orientáciou školy – rodinného typu tak, aby ovplyvňovala konanie žiakov a zamestnancov školy a aby sa prejavila vo výchove a pri vzdelávaní. Ide o vzájomný rešpekt, úctu a podporu subjektov škola – rodina.
4. Skvalitniťvýchovno-vzdelávací proces a hlavne výchovné pôsobenie školy prostredníctvom odborne zdatných a zanietených učiteľov v motivačnom prostredí.
5. Vypracovať koncepciu kontinuálneho vzdelávania učiteľov školy.
6. Budovať školu ako „Otvorenú školu“ s bohatou ponukou aktivít pre komunitu obce, schopnú načúvať hlasom zvonku a schopnú efektívne komunikovať s vonkajším prostredím.
7. Pokračovaním v postupnej rekonštrukcii školy, v inovácii zariadenia školy a dopĺňaním kabinetných zbierok pripraviť pre učiteľov a žiakov vyhovujúce prostredie a dobré podmienky pre tvorivú prácu.
8. Budovanie oddychových zón pre žiakov v priestoroch chodieb
9. Naďalej rozvíjať úctu k tradíciám, koreňom a regiónu- regionálne prvky prostredníctvom projektov s obcou a organizáciami obce.
Z požiadaviek zriaďovateľa premietnutých v strategických cieľoch vyplývajú prvoradé úlohy pre vedenie ZŠ, ktoré musí zohľadňovať pri riadení tieto ciele:
- vrátiť škole dôveru a zvýšiť jej konkurencieschopnosť
- skvalitniť výchovno-vzdelávací proces,
- oživiť mimo vyučovací život v škole,
- zlepšiť materiálno-technické zabezpečenie vyučovacieho procesu,
- zlepšiť vzťahy medzi subjektmi výchovy a vzdelávania.
Metódy riadenia, ktoré budem využívať na priame riadenie školy a zamestnancov:
a. Plánovanie
· Pravidelne dotvárať koncepciu práce školy, pričom vychádzam zo schválených strategických cieľov, zámerov a koncepcií rozvoja školstva.
· V koncepcii vyčleníme , aký má byť žiak školy, aká má byť samostatná škola,
· Rozdelím kompetencie jednotlivých úsekov, riadiacich pracovníkov a zamestnancov školy, presadím spolurozhodovanie pri problémoch, ktoré sa ich týkajú.
· Na základe koncepcie pripravíme plány práce školy, v ktorých budú zámery konkretizované.
· Koncepciu, plány práce a vnútorné predpisy týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu vytvoríme spoločne so zriaďovateľom, Radou školy, poradcami a poradnými orgánmi, zamestnancami školy, zákonnými zástupcami žiakov.
b. Organizovanie
· Činnosť školy zorganizujeme tak, aby bolo zaistené plnenie plánovaných zámerov školy.
· Vytvorím efektívnu organizačnú štruktúru a vymedzím právomoci a zodpovednosť riadiacich pracovníkov a zamestnancov na všetkých úsekoch v organizačných poriadkoch tak, aby bola maximálne využívaná ich kvalifikácia a schopnosti.
· Vynasnažím sa o vhodnú a nenápadnú koordináciu činnosti a prispejem k dobrým vzťahom na pracovisku spravodlivým a nestranným rozhodovaním v sporoch.
· Spolu so zamestnancami vytvoríme efektívne vnútorné dohody upravujúce vzťahy a činnosti v škole.
c. Vedenie zamestnancov a ich motivácia
· Lepšie spoznanie zamestnancov
· Rozvíjanie vzájomnej dôvery a povzbudzovanie zamestnancov v ich práci.
· Spravodlivé ohodnotenie a odmeňovanie zamestnancov školy
d. Kontrola a hodnotenie
· V kontrole a hodnotení zaviesť systematickosť a plánovitosť.
· Pri hodnotení postupovať podľa kritérií schválených zamestnancami a odborovými organizáciami na jednotlivých úsekoch.
· Hodnotenie premietnuť do finančného ohodnotenia.
· Vymedzenie kompetencií jednotlivých zamestnancov
· Upresnenie kompetencií orgánov školy: Pedagogická rada, predmetové komisie, metodické komisie, Rada školy, ZO OZ, RZ a to vo vnútorných predpisoch, hlavne v organizačnom poriadku
· Zriadenie školského žiackeho parlamentu
e. Pracovné porady
· Pracovné porady uskutočňovať v súlade s plánom práce a s rokovacím poriadkom
· Porady vedenia školy sa uskutočňujú minimálne raz za dva týždne
· Rokovanie bude otvorené, každý má právo vyjadriť svoj názor, ktorý by mal byť konštruktívny- ponúkať riešenia
· Priebeh rokovania pracovnej porady a porady vedenia je pre nepovolené osoby tajný.
· Výsledky rokovania sú verejné.
Marketing a komunikácia:
Vhodnými komunikačnými nástrojmi viesť efektívnu vnútornú komunikáciu medzi vedením a zriaďovateľom, Radou školy, ZO OZ, RZ, zamestnancami, žiakmi, rodičmi. Efektívne komunikovať s vonkajšími partnermi školy, firmami, potenciálnymi rodičmi a žiakmi, inými orgánmi štátnej správy a samosprávy.
Aktívne pristupovať k vytváraniu podmienok na komunikáciu.
Vytvoriť podmienky na vhodnú pasívnu komunikáciu vhodným a príjemným prostredím, všestrannou ponukou možností vzdelávania.
O výsledkoch práce a úspechoch vhodne informovať širokú verejnosť, snažiť sa na všetkých úrovniach budovať dobré meno školy, aktívne sa venovať Public Relation a vhodne využívať prezentáciu školy na všetkých úrovniach spoločenského života.
Zvýšiť spoluúčasť rodičov a žiakov na riadení školy. Otvorené partnerstvo s rodičmi -
zabezpečovanie tematických programov a vystúpení v obci.
Zabezpečiť dostatok informácií o dianí a aktivitách v škole. Zverejňovať na internetovej
stránke školy informácie o výsledkoch školy.
Ciele koncepcie financovania
Krátkodobé ciele:
- zodpovedné hospodárenie s pridelenými prostriedkami,
- dôsledné využitie všetkých možností na získanie mimorozpočtových zdrojov.
Strednodobé ciele:
- postupné znižovanie prevádzkových nákladov v súlade s monitorovanými indikátormi doposiaľ realizovaných europrojektov,
- celková rekonštrukcia a estetizácia prostredia,
- zvýšením konkurencieschopnosti a počtom žiakov prilákaných z iných škôl zvýšiť celkovú sumu normatívneho príspevku,
- s finančnou pomocou stredných škôl a podnikov, s ktorými uzavrieme vzájomnú spoluprácu, budeme špeciálne pripravovať žiakov na štúdium na týchto školách.
Napĺňanie rozpočtu z nasledovných zdrojov:
· prostriedky zo štátneho rozpočtu,
· prostriedky z rozpočtu zriaďovateľa,
· prostriedky prijaté od iných fyzických a právnických osôb prostredníctvom zriaďovateľa za využitie priestorov a zariadenia školy v čase mimo výchovno-vzdelávacieho procesu a prostriedky získané za prenájom dočasne neupotrebiteľného majetku,
· príspevky od žiakov, rodičov na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotnou starostlivosťou v škole,
· príspevky a dary od fyzických a právnických osôb,
· finančné prostriedky z grantov a výziev MŠ, Európskeho sociálneho fondu, z realizácie rôznych projektov,
· otvorené grantové výzvy pre mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti výchovy a vzdelávania- konto Orange, Nadačný fond Slovak Telecom, nadácie,....
Záver
Nakoľko dnešná doba stavia riaditeľov škôl skôr do roviny manažéra ako len pedagóga, je preto potrebné pretransformovať model klasického riadenia školy implantáciou nových metód procesného riadenia.
Najväčší dôraz budem klásť na delegovanie úloh a právomoci, profesionalitu na všetkých úrovniach riadenia podmienenú vzdelanosť a informovanosť, ako aj dôveru a spätnú väzbu.
Verím, že výchova a vzdelanie vždy budú tvoriť základ úspešnej budúcnosti každej mladej generácie, a preto musí byť dôležitou oblasťou záujmu každej spoločnosti a jednotlivca, a všetky naše aktivity, činnosti a rozhodnutia budú smerovať v jej prospech.