• Zaujímavosti o knižniciach

        • NAJŠTÝLOVEJŠIA KNIŽNICA NA SVETE

          Pre zobrazenie článku kliknite na link: Najštýlovejšia knižnica na svete

           

          NAJKRAJŠIE KNIŽNICE SVETA

          Americký komik Groucho Marx kedysi povedal:Musím priznať, že televízia má skvelý vzdelávací vplyv. V momente, keď ju niekto zapne, idem do knižnice a prečítam si dobrú knižku.“Ak ste aj vy vypli televíziu a máte chuť na nejakú super knižku k vode, čo tak si ju požičať z knižnice, ktorá má štýl? Možno budete prekvapení, že tri z tých najkrajších sú vzdialené, čo by kameňom dohodil. Avšak, začnime pekne postupne…

          1. Knižnica Georga Peabodyho v Baltimore

          Knižnica bola postavená ako súčasť Inštitútu filantropa Georga Peabodyho. Dnes je súčasťou Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore. Otvorená v roku 1878 obsahuje viac ako 300000 knižných titulov, z ktorých väčšina pochádza z 18. storočia až začiatku 20. storočia. Pri tak obrovskom počte kníh vás asi neprekvapí, že knihy okupujú všetkých päť poschodí budovy.

          Zdroj: Andrea Izzotti/Shutterstock.com

          2. Rakúska národná knižnica vo Viedni

          Ak ste si mysleli, že 300 000 knižných titulov je veľa, tak čo potom poviete na 3,8 milióna kníh? Presne toľko titulov sa nachádza v Rakúskej národnej knižnici, ktorá bola kedysi cisárskou knižnicou. Skutočne jedinečný skvost barokovej éry nájdete v neďalekom viedenskom Hoffburgu.

          Zdroj: Minoli / Shutterstock.com

          3. Knižnica Real Gabinete Portugues De Leitura, Rio De Janeiro

          Knižnica v brazílskom Riu stráži tie najvzácnejšie zbierky portugalských knižných diel. Postavená koncom 19. storočia dodnes pôsobí na návštevníkov skutočne impozantne. Dojem veľkoleposti vytvárajú najmä nekonečne rady políc s knihami, ktoré vypĺňajú takmer každý centimeter plochy stien, a to až po samý strop.

           

          4. Knižnica paláca Mafra, Mafra v Portugalsku

          Knižnica sa nachádza len približne 43 km od Lisabonu. Už od svojho otvorenia v roku 1771 je domovom kolónie malých netopierov, ktorí v zime spia za policami knižnice a v lete v neďalekom sade. Netopiere sú však vítanými obyvateľmi, keďže jedia hmyz, ktorý by inak poškodzoval vzácne knihy.

           

          5. Francúzska národná knižnica v Paríži

          Jedna z najväčších knižníc sveta sa pýši 14 miliónmi kníh. Knižnica je tak obrovská, že pozostáva až z 5 samostatných objektov. Na fotke je zobrazená Labroustová učebňa, ktorú nájdete v objekte – Knižnica Richelieu. Pri návšteve Francúzskej národnej knižnice si nenechajte ujsť jeden z jej hlavných magnetov, ktorými sú glóbusy Ľudovíta XIV.

           

           

          6. Kráľovská knižnica kláštora San Lorenzo de El Escorial, širšie okolie Madridu

          Kráľovské sídlo a kláštor nájdete necelých 50 km od Madridu v mestečku San Lorenzo de El Escorial. Klenotom komplexu je knižnica postavená za čias španielskej inkvizície. Hlavnú sálu knižnice zdobia glóbusy a prekrásna maľovaná klenba, ktorá je tematicky členená do siedmych zón podľa slobodných umení, ktoré znázorňuje (gramatika, rétorika, logika, aritmetika, hudba, geometria a astronómia).

           

           

          7. Newyorská verejná knižnica

          Je vám táto knižnica povedomá? Tak pravdepodobne ste ju spoznali z filmu Krotitelia duchov. Stále nič? A čo tak filmy Spiderman, Ted 2 alebo Raňajky u Tiffanyho? Knižnica má k filmovým hviezdam veľmi blízko. Svoj domov v nej našli aj originálne plyšové hračky Macka Pu a jeho kamarátov.

           

           

           

          8. Knižnica Trinity College v Dubline

          Do knižnice najprestížnejšej írskej univerzity putuje každá jedna publikácia vydaná v krajine. Pýchou knižnice je tzv. Dlhá izba pochádzajúca z 18. storočia, v ktorej sa nachádza cez 200 000 starobylých kníh. Uličky knižnice zdobia mramorové busty filozofov a spisovateľov pochádzajúce z rovnakého obdobia. Klenotom knižnice je zriedkavá kópia Vyhlásenia Írskej republiky (1916) a azda najvzácnejšia írska kniha – Kniha z Kellsu, čo je iluminovaný evanjeliár pochádzajúci z konca 8. storočia.

           

           

          9. Strahovská knižnica v Prahe

          A na koniec tú máme dve azda najkrajšie knižnice sveta, ktoré môžete navštíviť v neďalekej Prahe. Prvou je Strahovská knižnica, ktorá  stráži viac než 200 000 kníh v útrobách Strahovského kláštora. Knižnica je tvorená teologickou a filozofickou barokovou sálou, ktoré spojuje chodba. V nej sa nachádza Kabinet kuriozít s vysušenými exponátmi žralokov, korytnačiek, krabov a iných podmorských živočíchov.

           

           

          10. Klementinum – Národná knižnica Českej republiky v Prahe

          Druhovou prekrásnou knižnicou je česká Národná knižnica sídliaca v komplexe Klementinum, ktoré nájdete neďaleko Karlovho mosta v Prahe. Baroková knižnica bola pôvodne jezuitská, pokým ju Mária Terézia nevyhlásila na verejnú univerzitnú knižnicu. V čele knižnice je umiestnený obraz cisára Josefa II, ktorý sem dal doviesť zabavené knižné zbierky zrušených kláštorov. Sála knižnice je dekorovaná fenomenálnymi stropnými freskami na tému veda a umenie, pričom jej stredu tróni zbierka geografických a astronomických glóbusov.

          Prvýkrát bola otvorená v roku 1722 ako súčasť jezuitskej univerzity s viac ako 20.000 kníh. Nástenné fresky namaľoval Jan Hieble. V roku 1781 režisér Karel Rafaeil Ungar založil„Biblioteca Nationalis“, zbierka českej literatúry. Niektoré zo vzácných kníh, boli zaslané spoločnosti Google kvôli naskenovaniu. Nakoniec si tieto knihy budete môcť prečítať na Google Books..

           

           

          Zdroj: https://pelipecky.sk/10-najkrajsich-kniznic/