• Účinné odstraňovanie vši vlasovej

        • Vážení rodičia, pedikulóza, tzv. zavšivavenie je bežný problém na školách a objavuje sa v dlhších alebo aj kratších intervaloch. Postupom času sa tieto nepríjemné "zvieratká" stávajú stále odolnejšie voči prípravkom, ktoré sú dostupné na našom trhu. Pripravili sme preto pre Vás podrobné informáciu, ako s týmito parazitmi účinne bojovať. 

           

          Pedikulóza  -    zavšivavenie

          Vši prežijú aj vo vode, na oblečení, bielizni, vedia preliezť z odevu na odev v spoločných skrinkách, istý čas sa udržia dokonca aj na plyšových hračkách a sú čoraz odolnejšie proti mnohým odvšivovacím prípravkom obsahujúcim insekticídy. U mužov sa výnimočne môžu držať dokonca aj v brade. Kto má doma škôlkara či školáka, mal by byť od opätovného nástupu dieťaťa do kolektívu v strehu. Príroda vybavila voš schopnosťou splynúť s prostredím, a tak je v tmavších vlasoch tmavo sfarbená a u plavovlasých svetlá. Navyše nie každého, kto má vši, svrbí hneď hlava, najmä v teplých dňoch sa občasné škriabanie vo vlasoch pripisuje poteniu. Výskyt vši detskej, resp. vlasovej sa na rozdiel od vši šatovej nespája s nízkou úrovňou hygieny. Voš detská žije aj v čistých, kučeravých či farbených vlasoch a tento krvilačný príživník sa nevyhýba ani deťom z lepšie situovaných rodín. V prípade epidémie vší v škôlke či škole sa nakaziť môže skutočne každý.

          Pedikulóza, čiže zavšivavenie, sa považuje za parazitárne ochorenie, ktoré má v rámci medzinárodnej klasifikácie chorôb aj svoj kód B 85. Aj na základe toho je každý lekár povinný zabezpečiť v tomto smere príslušnú liečebno-preventívnu starostlivosť. Samotná voš detská totiž na rozdiel od kliešťov neprenáša infekcie. Na druhej strane – rozškriabané, doráňané miesta sa môžu sekundárne nakaziť choroboplodnými zárodkami (napr. baktériou zlatý stafylokok) a môže vzniknúť druhotná bakteriálna infekcia v podobe mokvajúceho ekzému. Nakazené deti môžu mať dokonca zdurené uzliny a vtedy im pediater musí predpísať antibiotiká.

          Voš detská neskáče, nelieta, len prelieza. Najčastejšie žije vo vlasoch 2– až 12-ročných detí a častejšie bývajú postihnuté dievčatá, čo pravdepodobne súvisí s intímnejším štýlom ich hry, keď sa dotýkajú hlavami. Chlapci bývajú najmä v lete ostrihaní strojčekom úplne nakrátko a voš sa neudrží vo vlasoch kratších ako 1 cm. Na vlasoch, odevoch, dokonca textilných opierkach na hlavu v autobuse sa voš dokáže udržať pomocou akýchsi pazúrikov a bez hostiteľa vie prežiť cca 24 hodín. Larva hynie ešte omnoho skôr a hnida sa mimo „skalpu“ ani nevyliahne.

          Imúnny nie je nikto

          Ak rodič zistí, že jeho dieťa má vši, musí to nahlásiť v kolektíve školy či škôlky. Samozrejme, tieto veci treba riešiť veľmi diskrétne, pretože postihnuté dieťa je v tom úplne nevinne. Dieťa by sa až do vyriešenia problému nemalo vrátiť do detského kolektívu a malo by ostať doma v karanténe. Odvšivovacie prostriedky sa aplikujú v prípade, že vo vlasoch nájdeme dospelé lezúce vši, resp. živé hnidy blízko pri pokožke (menej ako 1 cm). Hnidy nachádzajúce sa viac ako 1 cm od pokožky hlavy sú už totiž vyliahnuté alebo mŕtve, vlas rastie približne 1 cm za mesiac a táto doba presahuje dobu trvania životného cyklu vší. Živé hnidy sú navyše žltobiele, po vyliahnutí priesvitné. „V zásade však živú hnidu od prázdnej možno spoľahlivo rozlíšiť len binokulárnou lupou.“

          Realita je taká, že väčšina rodičov umyje dieťaťu hlavu odvšivovacím prípravkom a na druhý deň idú do školy. Učiteľky nie sú povinné to kontrolovať, za dieťa zodpovedá rodič. Problém môže vzniknúť, ak rodičia aplikujú odvšivovací prípravok nesprávne, nedodržia návod, ale dôležité je najmä to, že celú procedúru odvšivovania treba v presne určenom čase zopakovať! Už ani nehovoriac o tom, že niektoré prípravky jednoducho nemusia fungovať.

          Úspešnosť sa veľmi výrazne zvýši opakovaným prečesávaním mokrých vlasov hrebeňom s kovovými (nie umelohmotnými, tie sa rozídu) zubami vzdialenými 0,3 mm. Hovorí sa mu aj všiváčik a často je dokonca pribalený k rôznym odvšivovacím šampónom či kúram. „Hrebeň všivák je súčasť odskúšanej histórie“.

          Na usmrtené vajíčka, resp. ich obaly totiž v súčasnosti nejestvuje nijaký spoľahlivý prípravok, ktorý by ich z vlasov úspešne odstránil. Príčinou je pevný lep. Ide však len o kozmetický nedostatok. Zavšivavenie nezanecháva ani po likvidácii u vyliečeného žiadnu imunitu. Organizmus nemá mechanizmy, ako by sa nákaze mohol ubrániť. Jedinou možnosťou, ako nedostať pedikulózu, je to, že sa človek so všami nestretne. A na to sa nemôže spoľahnúť nikto.

          Represívne opatrenia pri výskyte vši vlasovej.

          1. Samotné umytie vši z vlasov neodstráni.
          2. Je potrebné ošetriť vlasy prípravkom proti všiam dostupným na trhu. V súčasnosti je na trhu šampón, dezinsekčný spray, vlasový gél, kondicionér.“
          3. Kúra sa musí  vykonať u všetkých členov kolektívu v rovnakom čase. „Ak sa kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu.“
          4.  Zároveň je nutné vyvariť, respektíve vyprať pri vysokých teplotách osobnú a posteľnú bielizeň, dôkladne ju vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz.
          5. Matrace, žinenky používané v škole je tiež potrebné postriekať prípravkom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a minimálne tri až štyri dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi ako hrebene a kefy  je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
          6.  „Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny.“
          7.  Každý člen kolektívu musí  používať vlastné predmety osobnej hygieny ako uterák či hrebeň a treba zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.
          8. V žiadnom prípade sa neodporúča používať prípravky určené pre psov, takisto petrolej má pri styku s pokožkou karcinogénne účinky!
          9. Po predpísanom čase pôsobenia treba prípravok obyčajne opláchnuť, mŕtve vši i hnidy z vlhkých vlasov dôsledne vyčesať hrebeňom s veľmi hustými zubami. Pravidelné používanie hustého hrebeňa dokáže zabrániť väčšine vších nákaz.
          10. Mnohé prostriedky zároveň pomáhajú pri uvoľnení lepkavej väzby medzi hnidami a vlasmi a súčasťou balenia býva okrem samotného hubiaceho roztoku často aj špeciálny šampón, balzam, kondicionér, oplachovadlo či hrebeň všiváčik.