• 📖📖Čitateľská gramotnosť a užitočné trávenie voľného času 📖📖


     • Ján Uličiansky : Analfabeta Negramotná
       V rámci budovania  pozitívneho vzťahu ku knihám  a užitočného využívania voľného času,  čítali deti zo IV.A doma  knihu od slovenského autora Jána Uličianskeho s veľavravným  názvom – Analfabeta Negramotná.
      O knihe: 
      Betka Bábiková, prezývaná aj Analfabeta Negramotná pre jej nezáujem o čítanie akéhokoľvek druhu, je v Knihovanoch nad Váhom omylom  zavretá do knižnice. To sa začnú diať veci! V tichom šere knižnice vystupujú z kníh svetoznáme knižné postavy jedna za druhou... Janko Hraško, Pinocchio, Pipi Dlhá pančucha, Anna zo Zeleného domu, Harry Potter, Traja pátrači  a ďalší s rovnakým cieľom – pomôcť Analfabete vyriešiť rôzne životné záhady, okrem iného aj tú,  prečo od nej každý chce, aby čítala... 
      *****************************
      Kniha je považovaná za jednu najlepších detských kníh za posledné desaťročie na našom trhu. Beta zažíva stretnutia s rôznymi postavami, ktoré sú súčasné, ale i staršie a ktoré sú z dielne slovenských, ale i zahraničných autorov.  Autor nenásilným a prirodzeným spôsobom poskytuje rôzne ponaučenia, čiže kniha má nenútený didaktický charakter. Deti sa počas čítania jednej knihy dozvedajú o hrdinoch ďalších kníh, ktorí sa im postupne predstavujú a hovoria o svoje literárne príbehy.  Deti spoznávajú rôzne ľudské charaktery, rozširujú si slovnú zásobu i poznatky z literatúry. Autor prispôsobil jazyk, ale i charakter hlavnej hrdinky súčasným deťom. 
      *****************************
      Deti zo  IV. A jednotlivé kapitoly spracovali do čitateľských denníkov a krásnych projektov a knihu odporúčajú všetkým vrstovníkom vo veku 9-11 rokov.                                                   
      A. Cagáňová

     • Lyžiarsky výcvik Tále 2024


     • Deň 5. a 6. 
      Vo štvrtok sme opäť strávili celý deň na lyžiach, slniečko nás zohrievalo a tak sa nám dobre lyžovalo 😊☀️⛷️ Niektorí prekonali svoje limity a posunuli svoje lyžiarske umenie o level vyššie - až na veľký rýchly vlek. Prežili sme skvelý deň, ktorý vyvrcholil veľkolepým večerným programom. Program sa začal vyhodnotením ankety “Padanček 2024 🏆”. Každý lyžiar získal ocenenie v osobitnej kategórii, nechýbali diplomy a sladké odmeny. Čerešničkou večera bola karnevalová diskotéka, na ktorej sa všetci skvelo zabávali. 
      V piatok sme sa rýchlo pobalili, naraňajkovali, aby sme si mohli užiť čo najviac času na svahu. Naši statoční  lyžiari (začiatočníci) boli takí odvážni, že si trúfli aj na tú najnáročnejšiu čiernu zjazdovku, ktorú bravúrne zvládli. Zo svahom sa nám veľmi ťažko lúčilo, domov sa nám veľmi nechcelo, ale všetko dobré sa raz skončí. Všetci sme ubolení, ale zdraví a celí. Týmto sa chceme poďakovať našej pani zdravotníčke za jej starostlivosť o naše boľačky, nášmu pánovi šoférovi za bezpečnú prepravu a pani riaditeľke za zorganizovanie tohto úžasného kurzu. Čas nám rýchlo letel a už nás aj čakajte doma. ❤️ Vaši účastníci LVK

     • Over si svoje vedomosti, ale po anglicky 🇬🇧

     •  

      Vo štvrtok si žiaci 6. a 9. ročníka prevetrali svoje vedomosti z geografie, histórie, literatúry či umenia, avšak v anglickom jazyku. Niektorých potrápili neznáme slovíčka, ktorých význam si overovali za pomoci slovníkov; iní zas zostali prekvapení z náročných vedomostných otázok. 
      Víťazom môže byť však len jeden, a preto veľká gratulácia putuje skupinke žiakov zo 6.triedy od p.uč. Žáčikovej a deviatakom zo skupiny p.uč. Buranskej. 
      Zároveň ďakujeme nášmu žiakovi Matejovi Martišovi z VIII.A triedy za prípravu otázok a moderovanie celej akcie. 

      Vaše p. učiteľky anglického jazyka

     • Lyžiarsky výcvik Tále 2024


     • Deň 3. a 4.
      Opäť sme sa zobudili do krásneho slnečného rána, síce mrazivého, ale nám to už nevadí. Po raňajkách nás čakal celodenný pohyb na lyžiach. Aj keď nás už bolia celé telá, túžba nemusieť konečne šľapať, nás ženie vpred. Poobede nás konečne potešila skvelá správa: “A ide sa na vlek. HURÁ!!!” Lyžovanie začalo všetkých baviť a užívame si to (viď foto) na poloprázdnom svahu. Ani sa nám nechcelo z neho odísť. Večer nás naši inštruktori veľmi pochválili za našu odvahu a statočnosť. Počas večerného programu sme sa dozvedeli dôležité informácie o histórii a vzniku lyžovania. Naše vedomosti sme si overili v lyžiarskom kvíze a z našich zážitkov sme napísali slohové prace, ku ktorým sme pridali ilustrácie a vtipne ich odprezentovali pred odbornou porotou. Stredajšie dopoludnie patrilo povinnému oddychu, a tak sme sa vybrali navštíviť Bystrianska jaskyňu a doplnili sme naše míňajúci sa zásoby v miestnom obchodíku. Po teplom obede sme vyrazili opäť na svah a na našu veľkú radosť nás čakal prázdny svah. A tak sme si lyžovanie užili do sýtosti. Večer sme sa zabavili medzitriednou súťažou “Milujeme lyžovanie”, pri ktorej sme sa poriadne nasmiali, zapotili, ale aj potrápili naše hlavičky a telá. Tímy boli veľmi vyrovnané, tak musela rozhodnúť finálna otázka: “Spoznaj náš autobus”. Víťazným tímom sa stala 8.A, ale s výhrou sa podelili so všetkými žiakmi. Nie je predsa dôležité zvíťaziť, ale zabaviť sa 😊 Po večierke sme zaľahli do postieľok, aby sme ráno boli svieži na ďalší skvelý deň na lyžiach. Vaši nadšenci lyžovania 🎿⛷️❄️

     • Preventívny program Kozmo

     • Milí rodičia, 
      aktivity začnú od 15.1.2024 v ročníkoch 1.- 4. ročník pod vedením sociálnej pedagogičky Mgr. Emílie Rešetárovej.

     • Oznam o dobrovoľnom odbere krvi

     • Dňa 30. 1. 2024 (utorok) od 8:00 do 11:00 hod. sa uskutoční dobrovoľný odber krvi v Kultúrnom dome v Komjaticiach.
      Bez krvi nie je možný život, preto prosíme aj mladých ľudí, aby neváhali a prišli darovať drahocennú tekutinu, a tým pomohli ľuďom, ktorí to veľmi potrebujú.
      Veď nikto z nás nevie, kedy bude on alebo jeho blízky krv potrebovať.
      Všetci ste srdečne vítaní.      

      Vopred Vám všetkým ďakujeme.

      PaedDr. Katarína Hanesová

     • Lyžiarsky výcvik Tále 2024

     •  

      1. a 2. deň: Žiaci 8. ročníkov sa v nedeľu vydali na dobrodružnú výpravu za snehom, ktorý našli v lyžiarskom stredisku Tále. Napriek tomu, že nám celú cestu pršalo, si aj prvý deň užili sneh na lyžiarskom svahu. Deti sa naučili ako si správne obuť lyžiarky a lyže, rozhýbali si stuhnuté telá povinnou lyžiarskou rozcvičkou, ktorú zakončili naháňačkou do kopca. Ich odmenou bola radosť zo sánkovačky po zadkoch. Po večeri sa žiaci naučili ako sa správať na zjazdovke, čiže spoznali “Biely kódex”. Druhý deň nás napriek mrazivému počasiu vítalo slniečko, žiaci už šľapali naplno, oboznámili a vyskúšali si základy lyžovania - pluhovanie a oblúčiky, tí šikovnejší jazdili už aj na vleku. Večerný program bol venovaný vzdelávaciemu filmu o správnej technike lyžovania. Dnes sme všetkým účastníkom udelili pochvalu za zodpovedný prístup k lyžovaniu a správanie sa na svahu. 

      Inštruktori a účastníci LVK

     • VIANOČNÁ PRECHÁDZKA

     •  

      Žiaci 7.A si dnes uctili pamiatku Ondreja Cabana pri jeho hrobe a zapálili aj sviečku za obete pražskej tragédie. Mgr. Veronika Andočová

     • 🎄Vianočný punč🎄    

     •     
      Posledný deň pred vianočnými prázdninami nám naši žiaci z 8. A triedy Emka B., Emka G.,Hanka Č., Naty B. , Dorotka K., Mia P., Bibka N., Viki V.,Jakub K. ,Matúš U. a Karinka N.  spolu s pani učiteľkou uvarili “ vianočný punč” a napiekli voňavé medovníčky a popraskané perníčky. Pohostili našich malých aj veľkých žiakov v našej “ Vianočnej cukrárni”.  Nezabudli sme ani na našu pani riaditeľku, pani zástupkyne, pani upratovačky a aj naše pani kuchárky.  Všetkým veľmi chutilo a aj nás pochválili za našu snahu. 
      Žiaci 8. A triedy Vám prajú šťastné a veselé Vianoce 🎄

      Ing. Martina Šilhavíková

     • Vedomostný súboj tried 

     •  

      5.A a 5.B trieda sa proti sebe postavili v anglickom súťažnom kvíze, ktorý zahŕňal všetky predmety, ktoré žiaci majú.  Svoje vedomosti si potrápili nielen otázkami z anglického jazyka, ale i histórie, geografie, biológie, slovenského jazyka, umenia  či hudby. Na mnohé otázky žiaci využili nielen svoje vedomosti, ale aj rýchle prsty pri vyhľadávaní v slovníkoch.  Víťazmi tohto duelu sa stali  žiaci z 5.B triedy – Danko N., Oliver Š., Martin H. Nikolas M. a Adam D. , ktorým srdečne gratulujeme! Aj ostatní žiaci si zaslúžia veľkú pochvalu za ich snahu a vedomosti. 
      Zároveň by sme chceli  za prípravu a moderovanie akcie  poďakovať žiakom z 8.A triedy, Matejovi Martišovi a Marekovi Villemovi. 
      Vaše p.učiteľky anglického jazyka

     • 🏆🥇🥈🥉Slávnostné vyhodnotenie predmetových súťaží a olympiád🏆

     • Sme radi, že v našej škole máme veľmi veľa šikovných a talentovaných žiakov, ktorí sa zapájajú do predmetových olympiád a do súťaží, reprezentujú našu školu, zviditeľňujú ju v okrese, v kraji i v rámci Slovenska. Dosahujú vynikajúce umiestnenia a zároveň obohacujú seba o nové poznatky a vedomosti a svojim pedagógom robia radosť.

      Vedenie našej školy, pani riaditeľka Mgr. Marta Gocníková, pani zástupkyne, Mgr. Martina Karasová a Mgr. Martina Maďarová zablahoželali žiakom a vyjadrili im vďaku za dosiahnuté výsledky, ocenili ich diplomami a odovzdali im sladkosť. 

      Ocenení žiaci sa pod vedením svojich učiteľov, ktorí ich pripravovali, zapojili do olympiád z dejepisu, slovenského jazyka, anglického jazyka, do pytagoriády, do súťaže i-bobor, do literárnej súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva a do súťaže z výtvarnej výchovy. 

      Oceneným žiakom srdečne gratulujeme a ďakujeme im za ich záujem a za snahu. Vo vyšších kolách olympiád a súťaží im želáme veľa úspechov. 👏👍
      Zároveň získala naša škola Strieborný diplom za aktívne zapojenie sa do projektu Hovorme o jedle. 

      Pedagógom patrí poďakovanie za prípravu žiakov a za ich oduševnenie pre túto ušľachtilú prácu… ❤️

     • 🏆🥇🥈🥉Slávnostné vyhodnotenie predmetových súťaží a olympiád🏆

     •  

      Sme radi, že v našej škole máme veľmi veľa šikovných a talentovaných žiakov, ktorí sa zapájajú do predmetových olympiád a do súťaží, reprezentujú našu školu, zviditeľňujú ju v okrese, v kraji i v rámci Slovenska. Dosahujú vynikajúce umiestnenia a zároveň obohacujú seba o nové poznatky a vedomosti a svojim pedagógom robia radosť.

      Vedenie našej školy, pani riaditeľka Mgr. Marta Gocníková, pani zástupkyne, Mgr. Martina Karasová a Mgr. Martina Maďarová zablahoželali žiakom a vyjadrili im vďaku za dosiahnuté výsledky, ocenili ich diplomami a odovzdali im sladkosť. 

      Ocenení žiaci sa pod vedením svojich učiteľov, ktorí ich pripravovali, zapojili do olympiád z dejepisu, slovenského jazyka, anglického jazyka, do pytagoriády, do súťaže i-bobor, do literárnej súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva a do súťaže z výtvarnej výchovy. 

      Oceneným žiakom srdečne gratulujeme a ďakujeme im za ich záujem a za snahu. Vo vyšších kolách olympiád a súťaží im želáme veľa úspechov. 👏👍
      Zároveň získala naša škola Strieborný diplom za aktívne zapojenie sa do projektu Hovorme o jedle. 

      Pedagógom patrí poďakovanie za prípravu žiakov a za ich oduševnenie pre túto ušľachtilú prácu… ❤️

     • Bratia

     • Rok 863 je významným medzníkom v dejinách Slovanov.. Práve v tomto roku byzantský cisár Michal tretí vyslal na Veľkú Moravu misiu vedenú solúnskymi bratmi Konštantínom a Metodom. Konštantín ešte pred odchodom na Veľkú Moravu zostavil prvé slovanské písmo hlaholiku a do slovanského bohoslužobného jazyka preložil náboženské knihy a modlitby. Tieto základné informácie "o dvoch bratoch" zo Solúna sme si pripomenuli s našimi žiakmi na hodinách výtvarnej výchovy. Spolu s prezentáciami a náučnými knihami od profesora Matúša Kučeru sa stali dokonalou inšpiráciou pre našich výtvarníkov. 
      Odborná porota mala neľahkú úlohu.Ocenenie si zaslúžia všetci, nakoniec  najväčším počtom hlasov zvíťazila práca Laury Mackovej. Srdečne blahoželáme!
      Mgr. Nadežda Gallová

     • 🎄🎄🎄Najkrajšia vianočná pohľadnica🎄🎄🎄


     • Najkrajšie sviatky v roku sa spájajú s názvom výtvarnej súťaže Najkrajšia vianočná pohľadnica.
      Vedeli ste, že už v 15.storočí majstri drevorytci vyrábali nápisy a obrazy, ktoré mali rovnaký zámer ako moderné vianočné pohľadnice? Zvyk posielať vianočné pohľadnice začal vo Veľkej Británii v roku 1843 sir Henry Cole.
      V tom istom roku boli vyrobené dve série,spolu 2050 pohľadníc.
      Jedna verzia bola čiernobiela a druhá ručne farbená. Výrobcovia pohľadníc rokmi priniesli mnoho inovácií do dizajnu, animácií, trojrozmerných, vizuálnych či zvukových efektov.
      Ktorú z krásnych farebných pohľadníc, ktoré vytvorili žiaci 2. stupňa by ste si vybrali vy?
      Odborná porota dala najväčší počet hlasov vianočnej pohľadnici, ktorej autorkou je žiačka Vaneska Majerčíková zo 6.B triedy.
      Srdečne blahoželáme!
      Mgr. Nadežda Gallová

     • Vianočný turnaj vo florbale

     • Dnes sa na našej škole konal Vianočný turnaj vo florbale. Turnaj bol rozdelený do 2 kategórií - starší a mladší. V kategórii mladších sa na 3. mieste umiestnila 6.B, strieborní boli žiaci z 5.B a víťazom podujatia sa o skóre stali žiaci zo 6.A. Individuálne ocenenia si odniesli Jakub Schusnix - najlepší brankár, Martin Hubinský - najlepší hráč, Lukáš Jedlička - najlepší strelec a keďže do tejto kategórie bolo zaradené aj družstvo dievčat (ktoré sa prezentovalo sympatickým výkonom) bola vyhlásená aj najlepšia hráčka turnaja - Ashley Palová. V staršej kategórii sa na 3. mieste umiestnili žiaci 7.A, strieborný bol výber Deviatakov a pohár za víťazstvo si odniesli po heroickom výkone žiaci Osmeho ročníka. Individuálne ocenenia získali Matej Bórik ako najlepší brankár, Adam Jedlička ako najlepší hráč a v rozstrele najlepších strelcov si víťazstvo pripísal Denis Markovič. Viacero hráčov, hráčiek a aj brankárov sa prezentovali výbornými výkonmi. Je super, že sa deti vyhli zraneniam a užili si zápasy.
      Mgr. Filip Vaško

     • ZBIERKA

     •  

      V predvianočnom obdobím sme spojili naše dobré srdiečka a obdarovali sme tých, ktorí to skutočne potrebujú. Nadácia ‘Pod krídlami Dominiky’ pomáha onkologicky chorým deťom, aby mohli čo najviac času stráviť doma so svojimi rodinami. Naše dary urobia detičkám radosť a pomôžu aj ich rodičom v starostlivosti o ne. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a želám im krásne Vianoce.🎄🎁 Váš školský parlament